Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z workshopu "Využití iPadu ve vzdělávání" 24.5.2022

8.6.2022:
Workshop s názvem "Využití iPadu ve vzdělávání" se konal dne 24. 5. 2022 od 14:00 do 16:00 hodin v ZŠ a MŠ Liběšice 61.

 

Anotace:

Workshop je zaměřen na využití iPadů ve výuce napříč všemi vzdělávacími předměty. Účastníci si vyzkouší práci na iPadech. Prakticky se seznámí s nástroji, které jsou využitelné ve výuce a zároveň bude workshop doplněn o vhodné aplikace, které se smysluplně dají při vzdělávání použít. Jedná se o činnostně orientovaný seminář. 

 

Workshop byl zaměřen na využití iPadů ve výuce napříč všemi vzdělávacími předměty. Cílem bylo to, aby si účastníci vyzkoušeli práci na iPadech a prakticky se tak seznámili s nástroji, které jsou využitelné ve výuce. 

 

V ZŠ Liběšice využívají iPady 8. generace od firmy 24U. Nyní má tato firma akci na zapůjčení iPadů zdarma do škol po zaregistrování. Zároveň provozují web Učíme.digital, kde se dají získat různé informace o iPadech, o tom, jak je využívat či kde probíhají různá školení.

Workshop byl zaměřený činostně, tak aby si účastníci různé aktivity vyzkoušeli – a to nejen různé nástroje iPadu, ale i využití zajímavých webových aplikací.

Pracovalo se ve dvojicích, přesně tak, jak pracují děti ve třídě. IPady se dají využít ve výuce různých předmětů - informatika, český jazyk, matematika, přírodověda, prvouka, výtvarná i hudební výchova. 

Nástroj, který se velmi osvědčil, je časomíra. Využívá se např. při práci s textem, která je na čas. Při tělocviku se využívají stopky. Další je diktafon – děti si mohou nahrát, jak čtou nebo venku např. různé zvuky.

Jedním z nejdůležitějších nástrojů jsou Fotografie a Fotoaparát. Fotografovat se dá ve všech předmětech naprosto všechno. Také se dá vyjít s dětmi ven a požádat je o vyfotografování jakékoliv budovy v blízkosti školy. Nebo se dá cokoliv na jednotlivé iPady poslat přes aplikaci AirDrop (fotografie, odkazy). Úkolem může být např. zadání toho, aby děti našly na budově všechny obdélníkové tvary a zakreslily je přímo na iPadu.

Oblíbenou aplikací je ChatterPix – děti si mohou zkusit rozmluvit třeba hračky nebo cokoliv, co vyfotí. Dá se to použít např. i ve výuce angličtiny. Po vyfocení se vytvoří pusinka, dá se vybrat pozadí, různé nálepky, text a nahrát jakýkoliv vzkaz. Tato aplikace děti velmi baví. Všichni měli možnost si tuto aplikaci také vyzkoušet.

PicCollage je aplikace na skládání fotografií. Používá se např. v přírodovědě, kde se mluví o ekosystému v parku. Děti dostanou za úkol vyfotit všechny dřeviny, které se v parku vyskytují, poté ze zásob fotografií v Galerii udělají prezentaci všech dřevin, které rostou v ekosystému Park.
Účastníci dostali za úkol vytvořit 4 fotografie (téma dle vlastního výběru) a udělat z toho prostřednictvím této aplikace koláž.

PlantNet – aplikace využitelná ve výuce prvouky, přírodovědy či v environmentální oblasti v MŠ. Tablet se vezme na procházku, děti si nafotí květiny nebo stromy vč. detailů (list, květ, kůra). Aplikace pak vyhledá, co je to za rostlinu, ale je tam určité procento pravděpodobnosti. Podle různých Klíčů a Atlasů rostlin je to možné dohledat a potvrdit.

Na Google vyhledávači je možné vyhledat zvířata, která se zobrazí v životní velikosti ve 3D. Po stisknutí Ukázat ve vašem prostoru se dané zvíře zobrazí v prostoru, který si vytyčíme iPadem, telefonem či notebookem. Zároveň je možné takové zvíře vyfotografovat. Všichni si opět zkoušeli vyhledávat různá zvířata a zobrazovat je v prostoru.

QR kódy – využívají se např. při procvičování českého jazyka nebo přírodovědy. Přes fotoaparát se načte QR kód a objeví se zdrojová adresa, na které může být nějaký odkaz k výuce.

Pokud se zaplatí za účet na Wordwallu, je možné se dostat k nepřebernému množství aktivit, k vlastním výukovým zdrojům. Vše je tvořeno pro děti velmi líbivou formou.

Na konci si ještě účastníci zkusili aktivitu na QR kódy – měli zjistit podle zvuků, které zvíře se za zvukem ukrývá.

Byl dán ještě tip na aplikaci Give me art, která se dá využít např. při výtvarné výchově. Jedná se o animační prostředí. Děti si vyberou šablonu, vyfotí nějaké obrázky, kde je naznačen pohyb, nahrají do aplikace a ta jim vytvoří animaci.

 

Celý workshop byl velmi interaktivní, zaměřený na činnostní aktivity, díky kterým se všichni seznamovali se spoustou zajímavých informací velmi zábavnou a hravou formou. Všem se moc líbil.



 

Zapsala: Renata Adámková

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 8.6.2022, počet zobrazení : 248 (248 tento měsíc)