Projekt „ Dating at Žatec and La Carlota“ ZŠ Komenského alej v Žatci se vydařil
V Žatci 28. 5. 2018
Dne 30. 4. 2018, ve večerních hodinách, se po týdenním pobytu vrátili žáci základní školy Komenského alej ze španělské La Carloty.
Týden, na který 20 žáků osmých a devátých ročníků bude dlouho vzpomínat, začal odletem z Prahy do Madridu v pondělí 23. dubna. Před necelým měsícem, koncem března, v týdnu kdy nečekaně napadl sníh, a kdy se loučili naši žáci se svými španělskými kamarády, se kterými strávili týden v Čechách, navázali přátelství, a tak nebylo divu, že se na pobyt a práci na projektu těšili.
Cesta byla dlouhá a počasí ve slunné Andalusii tolik odlišné od březnového týdne, který předcházel. Ještě cestou z Madridu jsme pilovali naše prezentace o kultuře, sportu a historii České republiky i Žatce. První den po příjezdu si naši žáci vyslechli prezentace španělských studentů o městě La Carlota, Španělsku a španělských stereotypech a poté prezentovali své. Sportovní utkání i hodina tance byla také součástí programu.
V průběhu celého týdne navštívili dvě nádherná španělská města Cordobu a Sevilu, zahráli si interaktivní hru na vyhledání památek, navštívili katedrály i muzea. Nejvydařenější bylo sobotní odpoledne, kdy se setkali všichni španělští rodiče, čeští i španělští učitelé a obě skupiny žáků i studentů při pikniku v přírodním parku „Posadas“. Naši žáci si nejvíce užili aktivity jako slaňování a přechod lávek v korunách stromů zakončených jízdou v závěsu po laně.
Poslední den jsme všichni společně se španělskými rodinami navštívili Malagu a strávili slunné, i když poněkud chladné odpoledne na pláži poblíž Malagy. Češi se většinou i přes chlad vody v moři vykoupali a užili si poslední vzácné chvíle se svými přáteli ze Španělska. Pohostinnost rodin, v kterých naši žáci byli ubytováni a kde se stravovali, byla neuvěřitelná. Na konci pobytu se nikomu z nás nechtělo odjíždět.
Po návratu jsme ještě dlouho vzpomínali na báječných sedm dní ve slunné Andalusii.
Mé poděkování patří všem mým českým i španělským kolegům za spolupráci na projektu, který jsem vytvořila pro své báječné žáky ze tříd 9. A, 8. B (ročník 2017-18) a nejen pro ně, v rámci portálu e-Twinning. Vzájemná výměna studentů by ovšem nebyla možná bez finanční podpory českých a španělských rodičů a neposledně podpory pana ředitele Zdeňka Srpa, jimž patří rovněž můj dík. Myslím si, že takováto forma vzájemných výměnných pobytů, i když byla pro rodiče finančně náročná, byla zúročena zjištěním, že investice do jazykové přípravy – účast v projektu nebyla marná. Komunikační pohotovost se u většiny žáků několikanásobně zlepšila a tím byl splněn i cíl projektu.
Mgr. Lenka Gellnerová