Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality z okolí

Článek: Žatecký Budík

31.5.2018:
Článek od člena pracovní skupiny pana Oty Blaila.

 

Žatecký Budík

 

V tomto článku chceme čtenářům představit naši relativně čerstvou, leč za poslední dva roky poměrně aktivní iniciativu jménem Budík. Budík je především spolek, který realizuje dvě hlavní větve činnosti: úspěšný programovací kroužek Baltík s příměstskými tábory a provoz komunitního klubu Budík v žateckém historickém centru. Třetím, nově se rozvíjejícím tématem jsou současné přípravné práce skupiny žateckých rodičů na zprovoznění prostoru pro komunitní vzdělávání nejen svých dětí. O Baltíku a táborech či o pozvolna vznikající komunitní škole napíšeme jeden z příštích článků, nyní blíže představíme druhou větev činnosti spolku: komunitní čajový, kulturní a vzdělávací klub Budík.

Posláním klubu je přispívat obecně k „rozdýchání“ našeho města, zejména jeho centra, kde primárně působíme. Centrum je totiž takřka bez života, turistům nabízí minimum vyžití i prostého posezení, ale hlavně je bez zájmu obyvatel trávit zde společný volný čas, což je primárně důsledek dlouholetého nezájmu různých vedení města. V důsledku toho se mnoho mladých lidí rozhoduje pro život v jiných, atraktivnějších městech a turisté se málo vracejí. Radnice sice podporuje drobné aktivity občanů či neziskového sektoru, nicméně v objemu, který na oživení odpovídající městu velikosti a významu Žatce zdaleka nestačí. Přitom průběžné působení skrze větší množství aktivit menšího rozsahu a s důrazem na zapojování občanské komunity je pro oživení veřejného prostoru to nejdůležitější. Několik masových akcí ročně v režii města, koncentrujících většinu úsilí i prostředků, tento problém nevyřeší, nicméně právě takto město po dekády funguje. Zájem vedoucích orgánů města je spíše symbolický, individuální (tedy málo účinný), často ve znamení neplnění slibů a skutečně účinné spolupráce je velmi těžké se dovolat, naopak role města někdy generuje spíše komplikace. A to i přesto, že Budík, ale i celý neziskový a občanský sektor svou činností v podstatě supluje roli radnice ukotvenou dokonce v některých strategických dokumentech. Někteří pracovníci radnice, nadšení a ochotní pomáhat, jsou pak v tomto omezeni svými kompetencemi, a především politickými spory a z nich plynoucí neakceschopností orgánů vedení města.

 

Po stručném představení aktuální situace nyní tedy konečně k aktivitám klubu Budík. Jak jsme uvedli na začátku, klub působí jako kulturní, vzdělávací, též společenský a komunitní – a tomu odpovídá charakter zde realizovaných aktivit a veřejných akcí, které přiblížíme níže. Charakter a činnost klubu přibližují následující body:

- je místem produkce a konání vlastních veřejných aktivit a akcí kulturního, vzdělávacího a společensko-komunitního charakteru

- poskytuje komplexní zázemí a pomoc pro aktivity přicházející "zvenčí", od občanů s nápady, kteří hledají pomoc s jejich realizací, tedy zázemí: prostorové (klub a přilehlá část náměstí), technické (projekce, ozvučení, wifi atd.), personální (členové spolku, zaměstnanci aj.), finanční (získávání prostředků z veřejných i privátních zdrojů), právní (právní subjektivita z.s.)

- svou činností je aktuálně jediným subjektem průběžně oživujícím městské centrum

- vytváří pracovní místa pro různé cílové skupiny (např. praxe pro absolventy) a studentské brigády

- umožňuje sbírat zkušenosti spojené s provozem zařízení tohoto typu, organizací a realizací veřejných akcí, komunikací s úřady atd.

 

Zde tedy uvádíme přehledně hlavní směry a příklady aktivit klubu Budík:

 

Aktivity kulturní - koncerty zejm. menšinových, alternativních žánrů, jednodenní festival Pestrofest, divadelní představení (zejm. loutkoherecká), literatura – dva ročníky celoevropské akce Noc literatury aj.

 

Aktivity vzdělávací – tematicky pestré besedy, přednášky, workshopy (témata cestování, svobodné vzdělávání, příroda, čaj, bylinkářství, permakultura, historie, Feuersteinova psychologická metoda aj.), promítání dokumentárních filmů, zejm. z festivalu Jeden svět (Člověk v tísni).

 

Aktivity společenské – burzy nepotřebných věcí občanů, Fair Tradové snídaně, tvořivé dílny pro rodiny s dětmi, provoz tzv. „Semínkovny“ (následovaly reportáže v Událostech na ČT a na Primě) aj.

 

            Budík v současnosti stojí před několika zásadními milníky, které určí, kam se bude jeho činnost i existence ubírat dál. Především bude zásadní, zda se podaří sehnat nový personál za dvě pracovnice, jimž během léta končí roční praxe financovaná z evropských fondů. Dále bude záležet na zdaru při shánění sponzoringu a dalších zdrojů na aktivity i prostou udržitelnost klubu. V neposlední řadě pak bude důležitý i vývoj průběžné návštěvnosti klubu i zda město splní svůj závazek vybudovat (slíbeno bylo již letos) na Hošťálkově náměstí potřebné zázemí pro venkovní aktivity (koncerty, divadla, workshopy či komunitní setkávání občanů), neboť dosavadní krytá terasa, ač dějiště mnoha akcí a dalších projevů života občanské komunity, muselo být zlikvidováno z vůle krajských památkářů.

            I přes mnohá negativa, spojená především s poměrně nízkou aktivitou občanů a nepatrnou podporou radnice, vnímáme po dvou letech určitý, ač prozatím ekonomickou udržitelnost nezajišťující, nárůst zájmu, popularity, návštěvnosti, ale hlavně konečně i první aktivity, které přicházejí z řad obyvatel města a jeho okolí. Toto nás těší nejvíce, neboť není naším cílem oživovat město sami – chceme především v obyvatelích probudit aktivního ducha a touhu podílet se a spojovat své síly a invenci ve prospěch zatraktivňování svého životního prostoru. Budík tedy stále „drnčí“ a v ideálním případě jej jednoho dne, až splní svůj úkol, bude možné „zaklapnout“.

Galerie :

Článek vyšel : 31.5.2018, počet zobrazení : 1952 (1952 tento měsíc)