Botanicky zaměřená procházka byla vedena do okolí toku Ohře v rámci intravilánu města Žatce. Při exkurzi byly představeny pozorované druhy cévnatých rostlin, popisovány praktické tipy k jejich rozlišování od podobných druhů a u vybraných zajímavějších druhů byl také připojen fytogeografický kontext, v němž se nachází. Řada druhů svojí přítomností na určitém místě poskytuje cenné informace o stanovištních poměrech lokality. Na základě složení a charakteru vegetace je možné indikovat kvalitu mnoha proměnných prostředí včetně míry ovlivnění biotopu různými hospodářskými nebo přírodními vlivy. Právě botanicky založené „čtení krajiny“ představuje jednu ze zajímavých možností využití znalosti jednotlivých druhů rostlin a bude během exkurze prezentováno.
Před zahájením procházky proběhla diskuse účastníků o způsobech přípravy a realizace botanické exkurze pro žáky včetně zajištění administrativy, bezpečnosti atd.
Samotnou procházkou si učitelé vyzkoušeli, jak by měla smysluplná botanická praktika probíhat. Soustředili se především na sestavení manuálu, obecného vzoru, návodu, jak připravit botanickou exkurzi. Na základě námětů učitelů, postřehů, jejich zkušeností a nápadů včetně rad lektora byl následně sestaven manuál, který byl stěžejním výsledkem semináře a měl by být inspirací pro ostatní učitele.
Manuál společně s prezentací je umístěn na stránkách projektu.
Terénní biologická exkurze proběhla ve velmi přátelské a příjemné atmosféře. Všichni zúčastění učitelé byli procházkou nadšeni a projevili zájem o další podobně zaměřené akce, exkurze byla dle nich velice zajímavá a plná nápadů.
Zpracovala: Mgr. Ing. Silvie Svobodová