Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Přednáška PRÁVNÍ VĚDOMÍ PRO UČITELE ZŠ

29.4.2017:
Dne 27.4.2017 se konala od 16:00 hod na Základní škole Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny přednáška týkající se Právního vědomí pro učitele ZŠ, kterou pro nás domluvila paní Mgr. Ing. Silvie Svobodová. Lektor: Mgr. et Mgr. Eva Vaňkátová

 

PRÁVNÍ VĚDOMÍ PRO UČITELE ZŠ

Přednášející:

Lektorka - Mgr. et Mgr. Eva Vaňkátová

Anotace přednášky

  • oznamovací povinnost škol a součinnost školy s PČR a OSPOD
  • mobilní telefony a ochrana osobnosti učitele
  • návykové látky ve škole
  • náležitý dohled a odpovědnost učitele

Uskutečnila se ve čtvrtek 27. 4. 2017 od 16,00 do 18,00 hod na Základní škole Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny

 

Přednášky se zúčastnili:

Základní škola Postoloprty

Mgr. Marcela Kleindienstová

ZŠ a MŠ Krásný Dvůr

Mgr. Petr Rousek, Ing. Miroslav Jobák , Mgr. Petra Koucká

Základní škola Žatec, nám. 28. října 1019, okres Louny

Mgr. Lenka Gregoríková, Mgr. Ing. Silvie Svobodová, Mgr. Kamila Tesařová, Mgr. Jana Šilhavá, Mgr. Jana Hassmanová, Mgr. Gabriela Korbášová, Zuzana Mlčochová

Základní škola a Mateřská škola Žatec, Dvořákova 24, okres Louny

Mgr. Kudrnáčová Martina, Mgr. Vlková Radka, Mgr. Šebestová Monika

Mgr. Vajaiová Jana, Mgr. Diepoldová Eva

Základní škola Měcholupy, okres Louny

Ing. Bc. Zdeněk Dosedla, Ph.D., Mgr. Helena Gondeková

 

V současné době je právní povědomí a orientace v právní problematice pro učitele nezbytnou a nepostradatelnou součástí jejich pedagogické praxe.

Lektorka v úvodu seznámila zúčastněné pedagogy se současným pohledem na problematiku práva ve školství, postavení učitelů, s jejich povinnostmi a minimálními právy a upozornila na nedostatečnou právní ochranu učitele jako pedagogického pracovníka.

V rámci přednášky se soustředila především na oznamovací povinnosti školy a rozsah její zákonné součinnosti s PČR a OSPOD. Podrobně se věnovala otázce mobilních telefonů ve škole včetně ochrany osobnosti učitele, návykových látek a dohledu nad žáky a související odpovědnosti učitele s upozorněním na komplikované a kontroverzní příklady. 

Účastníci ocenili především profesionální a vstřícný přístup bez zbytečné odborné terminologie, zejména používání analogií z konkrétní praxe, respektive specifikaci jednotlivých oblastí na zcela konkrétních kazuistikách. Seminář proběhl ve velmi přátelské a příjemné atmosféře. V následné diskusi projevili účastníci zájem o účast na dalším semináři zaměřeném na komunikace s rodiči a žáky. 

Zároveň všichni shledali seminář velmi přínosný a orientovaný prakticky a využitelně.

Zpracovala: Mgr. Ing. Silvie Svobodová

 

DODATČNÉ ODPOVĚDI NA NĚKTERÉ DOTAZY ÚČASTNÍKŮ SEMINÁŘE PRÁVNÍ VĚDOMÍ PRO UČITELE ZŠ KONANÉHO DNE 27. 4. 2017 NA ZŠ NÁM. 28. ŘÍJNA 1019, ŽATEC

LEKTORKA: EVA VAŇKÁTOVÁ

Nečinnost OSPOD

Pokud škola vyčerpá všechny zákonné možnosti (např. při zjištění záškoláctví), je povinna případ předat orgánům sociálně-právní ochrany dětí obci s rozšířenou působností.

Pokud má škola prokazatelnou informaci o tom, že OSPOD konat nebude, nechce (nechte si potvrdit písemně!!!), obraťte se na nadřízený orgán, což je krajský úřad.

V případě Žatce se jedná o:

Krajský úřad Ústeckého kraje,

Velká Hradební 3118/48,

400 02 Ústí nad Labem

Odbor sociálních věcí – oddělení sociální práce

Budova C: Ústí n. L., ul. Stroupežnického 1326/16

Mgr. Radka ŠŤASTNÁ, samostatná referentka

č. dv. 107 (budova C), tel. 475 657 422, e-mail: stastna.r@kr-ustecky.cz

Agenda: sociálně-právní ochrana dětí + sociální kuratela pro děti a mládež + týrané a zneužívané děti + pověřené osoby k výkonu sociálně-právní ochrany dětí

Správní obvody obcí s rozšířenou působností: Děčín, Chomutov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Rumburk, Varnsdorf a Žatec

DOPORUČUJI: spojit se s referentkou telefonicky, mailem a poté podat oficiální stížnost PÍSEMNĚ!!! s razítkem školy a podpisem statutárního orgánu školy (tj. ředitelka/ředitel).

Příměstský tábor

Příměstské tábory většinou organizují právnické osoby v podobě škol, školských zařízení, domů dětí a mládeže nebo neziskových organizací. Je-li tomu tak, vystupují vedoucí těchto táborů jako pedagogičtí pracovníci, tudíž nad dítětem vykonávají pedagogický dohled - mají dohledovou povinnost, zároveň jsou kryti pojistkou zaměstnavatele.

Pokud tomu tak není a učitelé školy se rozhodnou uspořádat příměstský tábor, a zároveň nemají práci nařízenou zaměstnavatelem jako přesčasovou, ani na tuto dobu nemají uzavřenou dohodu o provedení práce, vystupují v tomto čase jako jakákoli jiná fyzická osoba. Je to stejný případ, jako kdyby si rodiče dali hlídat dítě k sousedce.

Takže je zapotřebí si uvědomit několik faktů:

1) Odpovědnost za škodu nesou po celou dobu akce zákonní zástupci žáků (v tomto případě dětí, neboť ty zde nevystupují jako žáci).

2) Pokud dojde k nějaké škodě na majetku, zdraví, půjde o to, jak se vedoucí tábora dohodnou s rodiči. Pokud by dohoda nebyla možná, přistupuje se k občanskému (civilnímu) soudnímu řízení podle Občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963, Sb.).

3) Řízení se pak koná u toho soudu, který je věcně a místně příslušný - okresní soud (konkrétně Okresní soud v Lounech). Veškeré důkazy k řízení jsou povinni předkládat účastníci soudního řízení, tj. žalobce/navrhovatel a žalovaný).

ALE NESMUTNĚTE, I TAKOVÝM SITUACÍM SE DÁ VE VAŠEM PŘÍPADĚ PŘEDEJÍT. ZDE JE NĚKOLIK (Z MÉHO POHLEDU UŽITEČNÝCH)

DOPORUČENÍ:

1) Určete jasně stanovaná pravidla (ne nepodobná školnímu řádu), prokazatelně s těmito pravidly seznamte děti i jejich zákonné zástupce a nechte si vše podepsat rodiči i dětmi.

2) Vzhledem k tomu,že nejste chráněni žádnou pojistkou, trvejte na tom, aby rodiče na dobu příměstského tábora uzavřeli pro svoje děti úrazovou pojistku (v případě 1 týdne v ČR je vyjde asi na 50,-Kč) a dále tzv. Pojištění občanské odpovědnosti, které pokryje škody, jež nastanou vběžném občanském životě, hrách či aktivitách dětí, apod. Je to tzv. pojistka na blbost, uzavírá se na 1 rok (i na déle) a její roční částka se pohybuje od 600 do 7500 Kč podle výše pojistného plnění).

3) A také si nezapomeňte tábor s dětmi náležitě užít

 Rozchod na školním výletě

1) Pro zajištění bezpečnosti a ochrany žáků ve škole i na školních akcích vycházíme z několika právních dokumentů. Tím nejdůležitějším je vnitřní směrnice k zajištění BOZ vydaná ředitelem školy (měla by ji mít každá škola).

2) Za bezpečnost a ochranu zdraví všech účastníků akce (výletu), tedy žáků i pedagogů, popř. ostatních osob, odpovídá výhradně škola. Pedagogové, kteří se výletu zúčastní a jsou v zaměstnaneckém poměru ke škole, odpovídají zaměstnavateli za škodu pouze v rozsahu stanoveném zákoníkem práce, kde platí, že se zaměstnanci musí prokázat zavinění.

3) Škola (potažmo učitelé) se nemůže zříct zodpovědnosti při vykonávání dozoru nad nezletilým žákem. Příslušný dozor musí vykonávat po celou dobu dané školní akce (i mimo školu). V případě, že nemůže nad žáky vykonávat při rozchodu odpovídající dozor, neměla by rozchod žákům povolit. Nemůže ani přenést zodpovědnost na rodiče.

4) Nicméně i tato situace má řešení. Nastavte žákům jasná pravidla, seznamte je s možnými riziky i s postupy, jak těmto rizikům předcházet. Toto poučení si nechte dětmi podepsat.

5) Dále informujte zákonné zástupce o tom, že během výletu dojde k individuálnímu rozchodu dětí s tím, že:

- škola (učitelé) se takovým rozchodem nezříkají dohledové povinnosti

- dohledová povinnost bude vykonávána tak, že žáci budou znát místo, na kterém se učitelé budou nacházet, popř. mít jejich telefony, popř. nějaká jiná úprava

- žáci se budou smět pohybovat pouze ve 3členných skupinkách, apod....

TO UŽ JE NA VÁS, JAK SI PRAVIDLA STANOVÍTE, NICMÉNĚ BYCH S TĚMITO INFORMACEMI PRO ZÁKONNÉ ZÁSTUPCE NEOPOMNĚLA ZMÍNIT větičku typu:

- zákonný zástupce může v rámci těchto informací vyjádřit negativní stanovisko s individuálním rozchodem dítěte, v takovém případě u tohoto konkrétního dítěte k žádnému rozchodu nedojde.

Pokud byste se chtěli zříci dohledové povinnosti, museli byste rodičům oznámit časově přesný začátek a konec rozchodu (na minuty) a vymezit prostor, na kterém se budou děti pohybovat - stejně tak zaslat rodičům mapu s GPS souřadnicemi. Což je nesmysl a s tímto zřejmě rodiče souhlasit nebudou.

Pauza mezi dopoledním a odpoledním vyučováním

Zde je několik možností, jak řešit dohled v této době:

1) Žák školy je přihlášen do školní družiny, na oběd jde s vychovatelkou, která nad ním má dohledovou povinnost - toto se ale může týkat pouze žáků 1. stupně.

2) U žáků 2. stupně je možnost, že žák bude přihlášen do školního klubu (zpoplatněného 100 Kč/měsíc) a v rámci tohoto klubu mu bude na dobu polední přestávky zajištěn pedagogický dohled, vč. doprovodu a návratu do/ze školní jídelny a dále v době před začátkem odpolední výuky.

3) Ředitel školy rozhodl, že v době pauzy na oběd nebude nad žáky 2. stupně (popř. 5. tříd) vykonávám pedagogický dohled. Do školního řádu je nutno zakomponovat větu, že... mezi dopoledním a odpoledním vyučováním mají žáci přestávku na oběd v délce jedné vyučující hodiny. V této době mají možnost navštěvovat školní jídelnu v..... Tato přestávka nespadá do doby výuky a škola nemá nad žáky dohledovou povinnost.

4) Zároveň si je ale škola vědoma faktu, že provede-li žák během této doby NĚCO, nelze mu udělit žádné kázeňské opatření.

A poslední na závěr (citace):

Problematikou vykonávání dohledu nad dětmi a nezletilými žáky v zařízení školního stravování s právní subjektivitou se zabývá právní výklad MŠMT č. 1/2005. Z citovaného právního výkladu vyplývá, že povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví dětí, žáků a studentů – strávníků při poskytování školního stravování (§ 29 zákona č. 561/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů) a vykonávat dohled nad dětmi a nezletilými žáky – strávníky (§ 164 odst. 1 písm. h) zákon č. 561/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů) má právnická osoba, která vykonává činnost školního stravování (pokud je jídelna součástí školy, tak škola; pokud je jídelna samostatný subjekt, pak zaměstnanci jídelny). Způsob, jakým tento dohled bude zajištěn, je na rozhodnutí ředitele tohoto zařízení. Konkrétně to znamená, že povinnost zajistit dohled nad nezletilými žáky má školní jídelna, a to svými zaměstnanci, a nikoliv učitelé školy, jejíž žáci se v jídelně stravují.

Eva Vaňkátová

aevab@centrum.cz

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 29.4.2017, počet zobrazení : 2798 (2798 tento měsíc)