Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z akce Beseda s autorkou dětské literatury - pí. Petrou Martiškovou - "Poznávej přírodu s dráčkem Smrčkem" 5.4.2022

14.4.2022:
Beseda s autorkou dětské literatury - pí. Petrou Martiškovou - "Poznávej přírodu s dráčkem Smrčkem" se konala dne 5. 4. 2022 od 9:00 do 9:45 a od 10:00 do 10:45 hod (2 vyučovací hodiny) v místě 1. ZŠ, P. Bezruče 2000, 438 01 Žatec, knihovna.

 

Cíl besedy: podpora čtenářské gramotnosti a podpora rozvoje čtenářství


 

Beseda s názvem „Poznávej přírodu s dráčkem Smrčkem“ byla domluvena pro děti z MŠ a žáky 1.-3. tříd. Vzhledem k velkému zájmu nakonec proběhly besedy dvě, první pro děti MŠ a žáky z 1. tříd a druhá pro starší děti, ze 3. a 4 třídy ZŠ.

 

Povídání bylo nejen o Dráčkovi, ale také o tom, jak vznikají knížky. Děti se velmi interaktivně účastnily, odpovídaly na otázky (např. kdo rád čte/prohlíží si knížky, kdo rád maluje,..). A jak vzniká kniha? Než dojde k napsání knížky, musí se zrodit nápad. Poté se celá knížka napíše do počítače, odešle se do nakladatelství. Redaktor si přečte celou knihu a informuje spisovatele, pokud potřebuje cokoliv upravit. Pak knížka putuje k ilustrátorovi (ten si ji také musí celou přečíst, aby věděl, o čem knížka je). Poté vytvoří konturu obrázků, které následně vybarví. Následuje grafik, který spojí obrázky s textem a před přípravou obálky pošle knihu ještě zpět k autorce ke kontrole. Teprve poté se připraví obálka knihy. Před vlastním tiskem se kniha dostává ještě do rukou korektora, který opravuje chyby. Celý proces trvá od 6  do 12 měsíců.

 

Následovalo vyprávění o knize „Velké dobrodružství malého dráčka“ – jak vznikl nápad napsat tuto knihu, kdo je hlavní postava i o čem je tato knížka. Poté autorka četla úryvky z knížky a děti měly odpovědět na otázky týkající se toho, o čem právě slyšely. Během této diskuze měly děti možnost předvést svou znalost rostlin, stromů, podle čeho se pozná stáří stromů, jaké znají houby, rozdíly mezi jedlými a jedovatými houbami,.. Také určovaly, které zvíře je nejrychlejší, které nejpomalejší, které zvíře doskočí nejdále.

 

Všichni si besedu velmi užili, dětem i pedagogům se moc líbila, dozvěděli se spoustu zajímavých informací nejen o knížkách, ale i o přírodě. Děti také ocenily, že za své snažení dostaly odměnu v podobě pracovního listu a pěkné záložky do knihy.



 

Zapsala: Renata Adámková

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 14.4.2022, počet zobrazení : 310 (310 tento měsíc)