Cíl setkání: představení sociálních služeb, které mohou nabídnout podporu dětem a jejich rodinám v situacích, které se mohou mnohdy jevit jako těžko zvladatelné.
SAS - Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi jsou službou realizovanou především v terénu, tedy v domácnosti rodiny. Základem je dobrovolná spolupráce rodiny se službou a společné definování cílů spolupráce a postupné naplňování kroků, které k cíli vedou. Cílem pracovníků je předat rodině takové kompetence, díky nimž budou schopni zvládat těžké i běžné situace, bez podpory sociálních služeb.
NZDM - Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež spolupracuje s dětmi ve věku daném registrací služby (CoolNa v Žatci se věnuje uživatelům ve věku 15 – 26 let). Těmto klientům dává služba možnost nejen trávit v místě realizace svůj volný čas, ale také například najít tu bezpečný prostor; najít tu podporu při zvládání školní výuky; nalezení školy, které odpovídá zájmům a představám uživatele; pracovníky, kteří nabízejí své zkušenosti a dovednosti bez „nálepkování“ nebo předsudků..
Původní název sociální organizace Oblastní charita Most byl změněn na Charita Most. Působí v cca 12 obcích v Ústeckém a Libereckém kraji. Mají nízkoprahová zařízení, azylové domy, denní centra, noclehárny pro ty, kteří jsou bez přístřeší, pečovatelské služby, osobní asistenci. Snaží se zaregistrovat zdravotní péči. Některé
SAS pracují s dětmi od narození až po seniory.
SAS – Sociálně aktivizační služby jsou terénní prací na Podbořansku a Žatecku. Je to služba nabízená zdarma, která pomáhá rodinám naplňovat kompetence, která konkrétní rodina není schopna sama zvládat. Jedná se o sociální službu charakterizovanou příslušným zákonem. Byly dány praktické příklady této činnosti. V rámci školy většinou nejsou učitelé schopni zjistit problém, zároveň ho není schopno pojmenovat ani dítě. Ale tím, že pracovníci SAS chodí do rodin a vztahy jsou postavené především na lidském než na úředním postupu, je možné se dobrat toho, kde se problém nachází. Mnohokrát se jedná pouze o řešení krátkodobých problémů. Zároveň není SAS podobná OSPODu. Pokud však rodina je vedená na OSPODu, SAS jim volá a společně řeší to, na čem kdo bude pracovat. OSPOD se zaměřuje na dítě, SAS se stará o to, aby děti byly čisté (rodiče učí pracovat s oblečením, s financemi), aby měly obědy, aby chodily pravidelně do školy. Spolupráce s rodiči je na dobrovolné bázi.
CoolNa je nové nízkoprahové zařízení dotované z EU, určené pro děti ve věku 15 – 26 let. Na stávající dvouletý projekt by chtěli navázat, prodloužit ho nějakým dalším projektem, který bude již více zaměřen na terénní práce.
Problém je s dětmi, kterým je mezi 15 – 18 lety – nemohou chodit ještě do práce, ale pokud již nechodí do školy, musí si platit zdravotní pojištění, jinak by jim hrozila exekuce. Díky projektu se snaží zaměřit na tuto problematiku s ÚP, ale nově i s PZ Triangle. Nyní je to ve fázi průzkumu Krajského úřadu ÚP – depistáž, kolika takových dětí se tento problém týká. Z CoolNy oslovili organizaci v Srdci klíč (mají tréninková místa, Job klub) – pokud budou mít v CoolNě klienta, který by potřeboval pomoci, pošlou ho právě do této organizace, aby se mu mohli přímo věnovat z pohledu motivovace a vedení.
Nízkoprahové zařízení sídlí v Žatci, vedle 3. ZŠ, klienti k nim jezdí ze Žatce, Podbořan, Sýrovic i Chomutova. Nabízejí volnočasové aktivity pro děti, ale není to jejich cílem (jsou sociální služba). Nabídka volnočasových aktivit však celkově v Žatci chybí. Služba je bezplatná, ale klienti musí dodržovat jasná pravidla. Zařízení bylo otevřeno v lednu 2021. Bylo vybaveno na online výuku, ale kvůli Covidu bylo zavřeno a znovu otevřeno až v červnu 2021. Poskytují služby jak ambulantní (v klubu), tak terénní. V klubu nabízejí individuální práci s klientem (dopoledne), odpoledne pak probíhají různé workshopy (na témata prevencí – drogy, sexuální zdrženlivost, pohlavně přenosné choroby, domácí rozpočet, dluhová zodpovědnost..) a různé volnočasové aktivity (turnaj v deskových hrách, kurz sebeobrany, hudební zkušebna, letní aktivity, mají domluvené exkurze na průmyslovou zónu aj.), spolupracují také s Českou armádou v rámci projektu Kompas (zaměření na směrování dětí správným směrem – učí je např. orientaci v přírodě, práci s mapou, buzolou, přežití v přírodě, kde najít vodu, jaké mít vybavení…). V plánu jsou i víkendové výjezdy do přírody. Také mají v plánu oslovit školy s možností uspořádání projektových dnů (pro 9. ročníky). Navázali spolupráci i s Českým zdravotním ústavem – mají hezké workshopy (prevence – drogy, zdraví, tabák a spoustu dalších). Část workshopu se koná ve škole, část v CoolNě, po určité době žáci dostávají odměny za účast.
V rámci nízkoprahových aktivit mají i setkávání mladých rodičů (do 26 let) s dětmi. Učí je práci s dítětem, připravovat děti na vyučování (aby to zvládali sami). Sociálně aktivizační služba na ně může dohlížet i doma (např. zda má dítě správné prostředí).
Na setkání byla předána spousta nových a zajímavých informací, které obohatily všechny zúčastněné.
Termín dalšího setkání: dle potřeby po dohodě
Zapsala: Renata Adámková