Cíl setkání: představení sociálních služeb, které mohou nabídnout podporu dětem a jejich rodinám v situacích, které se mohou mnohdy jevit jako těžko zvladatelné.
Představení nového nízkoprahového zařízení CoolNa, které v lednu 2021 vzniklo Žatci, jejich služeb a sociálně aktivizačních služeb, bylo tématem setkání zástupců škol a Charity Most, pod kterou tyto služby působí (spolu s dalšími cca 40 registrovanými sociálními službami v ČR).
Po setkání v Podbořanech přišly na řadu školy v Žatci. Setkali jsme se přímo v nízkoprahovém zařízení CoolNa – zástupci škol, zástupci Charity Most i České armády. Setkání bylo velmi milé a probíhalo v přátelsky uvolněné atmosféře.
Nejprve si vzal slovo zástupce České armády, kapitán Pavel Brichta, z velitelství 4. brigády rychlého nasazení, aby představil aktivity, které v současné době pro CoolNu realizují. Jedná se o projekt KOMPAS. Byli osloveni zástupkyní nízkoprahového zařízení ve smyslu, co by Armáda mohla udělat pro děti ze sociálně nepodnětného prostředí. Inspirací byl projekt z USA ze 70. let, který byl zaměřený na děti z problematických rodin (agrese, užívání drog, útěky z domova apod.). Tamější terapeuti se s dětmi vydávali do přírody, kde je seznamovali s řádem přírody, s tím, že je důležitý spoleh na druhého a s tím, že pokud budou na sobě pracovat v přírodě, bude to mít velký dopad i na fungování ve společnosti. Na tomto základě tedy byli osloveni instruktoři pro přežití, kteří mají i letité zkušenosti s vedením dětských táborů. Projekt se rozběhl v době Covidu a stále pokračuje. Věkově je zaměřen na klienty CoolNy, tzn. nyní od 15 do 26 let, s tím, že ppb. od prosince, kdy začíná nový projekt, se věková kategorie sníží na děti od 6 let.
Mimo to funguje i projekt POKOS (příprava občanů k obraně státu) – před několika lety jej rozběhlo Ministerstvo obrany.
CoolNa je nízkoprahový klub pro děti ve věku 15 – 26 let, s kapacitou 15 osob. Jedná se o ambulantní sociální službu, poskytující volnočasové aktivity pro mládež. Ta může využívat hudební nástroje (dotace dostali od Města Žatec), spoustu deskových her, ping pong a další sporty dle zájmu. Nabízejí i terénní služby (doprovod dětí tam, kam nechtějí jít s rodiči, na ÚP, pro OP, k doktorovi aj. Tyto služby jsou anonymní, nicméně pokud se objeví nějaký problém, je jejich povinností ho řešit. Jedná se o službu zdarma, ale není bezplatná (děti musí dodržovat pravidla, za jejich 3 porušení nesmí až týden službu využívat).
Klienty získávají na základě terénní práce (děti oslovují na ulicích, dávají letáky do schránek,..), oslovují školy s informacemi. Toto zařízení není jen pro problémové děti – je pro děti, které mají pocit nějakého sociálního nedostatku (např. rodiče kvůli práci nemají na děti čas; dítě potřebuje mít někde prostor samo pro sebe). Mezi klienty mohou patřit i rodiče do 26 let (vedou je k tomu, jak se s dítětem učit).
Pro klienty nabízejí i tematické workshopy, které jsou zdarma – zařizují je buď sami nebo si zvou odborníky (témata - domácí rozpočet, dluhová zodpovědnost, s PČR – bezpečnost v kyberprostoru, s preventisty – ukázky sebeobrany, s PZ Triangle, K srdci klíč - práce, zaměstnanost nebo i setkávání mladých rodičů s dětmi). Jsou schopni zrealizovat workshopy i dle aktuální potřeby. Kromě toho spolupracují se Sociálním centrem pro rodinu, Úřadem práce, Potravinovou bankou.
V blízké době proběhnou workshopy na téma Prevence přenosu pohlavně přenosných chorob (přes SZÚ), Kyberšikana, Sebeobrana, Sebeochrana, Domácí rozpočet.
Kromě nízkoprahového zařízení fungují ještě Sociálně aktivizační služby (SAS) pro rodiny s dětmi. Jedná se o službu, která pracuje s rodinou hlavně v terénu – zjišťuje, jaké má rodina potřeby a co mohou udělat proto, aby jim mohli pomoci. Tyto služby jsou realizované na základě dobrovolnosti uživatelů. Většinou je klienti kontaktují kvůli tomu, že třeba nevyšli s nájmem, přišli o práci nebo nedostali dostatečné dávky. SAS pak hledá možnosti, jak takový problém vyřešit. Spolupracují i s OSPODem, ale pouze v případě, že rodina je již pod dohledem.
Během tohoto setkání se hojně diskutovalo, předávaly se kontakty, domlouvalo se představení služeb přímo na školách, domlouvaly se aktivity přímo s Českou armádou. Účastníci měli i možnost prohlédnout se prostory, které CoolNa nabízí.
Celá tato akce byla velmi přínosná a obohacující, účastníci oceňovali možnost takového setkání.
Termín dalšího setkání: dle potřeby po dohodě
Zapsala: Renata Adámková