Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis z exkurze: Zábavně vzdělávací program “Proč je chmel -Zelené zlato a Žatec městem chmele a piva” 20.5.2024

30.5.2024:
Dne 20.května se v ranních hodinách žáci základní školy Petrohrad vypravili autobusem společně se svým doprovodem na exkurzi do královského města Žatec.

 

Exkurze pro žáky začala přivítáním průvodce v Chrámu Chmele a Piva v královském městě Žatci. Průvodce nám vysvětlil, že tato instituce zahrnuje celou chmelařskou oblast mezi městy Žatec, Louny, Rakovník a Podbořany.

Chmelový Maják a Chmelový Orloj:

Naše první zastávka byla u Chmelového Majáku, který v noci svítí a oznamuje významné akce. Poté jsme se přesunuli k jedinému chmelovému a pivnímu orloji na světě. Průvodce nás informoval, že orloj, který zde máme od roku 2010, ukazuje, co se právě děje na chmelnici nebo ve skladech chmele. Na orloji jsme měli spočítat, kolikrát odbije, a správně jsme zjistili, že je to sedmkrát.

Chemický pokus:

Průvodce nám předvedl jednoduchý chemický pokus na výrobu nealkoholického piva. Použil slad, vodu, chmelové hlávky a kvasnice. Po promíchání ingrediencí byla směs uložena do speciální ležácké krabice, aby mohla kvasit a odležet.

Expozice a matematicko-logická tématika:

Následně jsme se přesunuli výtahem, kde jsme se dozvěděli základní informace o pivu a chmelu, které byly na konci exkurze zopakovány v podobě kvízu. Ve výtahu jsme se dozvěděli, že žatecká oblast je největší chmelařskou oblastí v ČR a že chmel může vyrůst za jeden den až 30 cm do výšky 6 m.

Labyrint a sklady chmele:

Poté jsme vstoupili do historického skladu chmele z roku 1897. Viděli jsme, jak se chmel skladoval a lisoval. Následovala zábavná část exkurze v podobě labyrintu, kde jsme měli hledat hesla, která nás dovedla do další části labyrintu.

Drak Humulon a rytíř Lupulon:

Průvodce nás seznámil s drakem Humulonem a rytířem Lupulonem, kteří na sobě měli chemické vzorce alfa a beta hořkých kyselin, jež dávají chmelu typickou hořkou chuť.

Žatecký červeňák:

Viděli jsme nejstarší žateckou odrůdu chmele, Žatecký Červeňák Poloraný, a dozvěděli se, že je vzorem chmelové vůně pro celý svět. Průvodce nám také představil nové chmelové odrůdy, jako jsou Saaz Late, Harmonie a Kazbek.

Alchymista:

Další zastávka byla u laboratoře alchymisty Pivoje Lupuluse ze Žatce, který zjistil, že bez chmele nelze uvařit dobré pivo. Historie této laboratoře sahá až do doby Rudolfa II.

Chmelová hlávka:

V chrámu jsme obdivovali chmelovou hlávku z českého křišťálového skla, vyrobenou uměleckým sklářem Davidem Suchopárkem.

Erbovní síň a světové dědictví:

V erbovní síni jsme viděli názvy více než 270 vesnic a měst patřících do žatecké oblasti. Byli jsme informováni, že Žatec a krajina žateckého chmele byly 18. září 2023 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Pivovarská kaple a výsledky chemického pokusu:

Exkurze byla zakončena v pivovarské kapli a v infocentru, kde jsme si prohlédli výsledky našeho chemického pokusu. Průvodce otevřel plechovku s nealkoholickým pivem a učitel ochutnal výsledek.

 

Závěr:

Exkurze byla pro žáky velmi poučná a zábavná. Měli možnost se dozvědět o významu chmele pro Žatec a české pivovarnictví, zapojit se do matematicko-logických úkolů a na vlastní oči vidět, jak se chmel zpracovává. Exkurze splnila svůj cíl představit Žatec a krajinu žateckého chmele zábavnou formou.

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 30.5.2024, počet zobrazení : 186 (186 tento měsíc)