Program jednání:
1. Zahájení, úvodní slovo - představení projektu MAP a cílů a úkolů PS
3. Aktualizace podkladů pro tvorbu dokumentu MAP - vize, SWOT analýza
4. Různé, diskuse
Pan Zárybnický přivítal všechny přítomné, seznámil s programem jednání pracovní skupiny a představil vedoucí PS paní Mgr. Michaelu Gondekovou.
Upřesnil, že pracovní náplní skupiny bude pokračování v budování kapacit a posilování kompetencí zástupců partnerských subjektů formou sdílení metod, postupů, zdrojů a dalších informací.
Hlavním tématem jednání skupiny byla aktualizace SWOT analýzy a následná diskuse k tématům:
- logopedická prevence ( pod záštitou logopedické školy Měcholupy)
- práce s dětmi s OMJ (možné školení s Člověk v tísni, Meta o.p.s., centrum LOCIKA z.ú.)
- vybavení MŠ v rozvoji čtenářské pregramotnosti
- exkurze se školkou na téma matematické pregramotnosti
- užívání cizího jazyka v MŠ (příklady dobré praxe, dobrá zkušenost s aplikací Duolingo, písničky pro děti na You Tube – Super simple song, WattsEnglish with Steve and Maggie)
- přechod dětí se zátěží z MŠ do ZŠ – možnost o vytvoření metodických postupů při přechodu dětí, mohla by se zlepšit spolupráce mezi učitelkami z MŠ a ZŠ a případné možnosti předávání informací o dětech a následné rozdělení dětí do prvních tříd. Školky mají kompletní diagnostiku dítěte, kterou by mohly předávat učitelkám pro snazší začleňování. Ale pokud rodič odmítá diagnostikovat dítě už ve školce, vzniká problém.. A mají školy nebo učitelky prvních tříd o takové informace zájem? Takové otázky vznikaly při tomto tématu spolupráce ZŠ a MŠ.
Na závěr jednání pracovní skupiny bylo doporučeno všem členům, aby posílali asistence pracovní skupiny své návrhy na potřebné vzdělávací semináře, besedy, školení, pomůcky aj.
Dnešní setkání proběhlo v přátelské atmosféře a bylo hodnoceno jako podnětné.
Příští setkání se uskuteční ve středu 1.2.2023.
Zapsala: Anna Meniecová