Anotace semináře:
Minisérie přednášek o knihách pro rodiče dětí školou (ne)povinných přináší inspiraci,
jak se stát vlastnímu dítěti průvodcem v knižním světě.
Jak čtení podporuje všestranný rozvoj dětské osobnosti? Proč a jak podporovat čtení?
Jak vybrat dětskou knihu? Jak ukázat dětem, že čtení nemusí být jen povinností, nudou a ztrátou času, ale skutečným požitkem? Jaké knihy jsou vhodné pro děti se
specifickými vzdělávacími potřebami?
Nakoukněte do tajů čtenářské dílny a sdílejte s dětmi radost ze společného čtení...
Akce „„Literární kavárna pro rodiče a děti 2. stupně ZŠ“ byla, stejně jako akce pro mladší děti, připravena , ve spolupráci s Městskou knihovnou Žatec. Cílem bylo ukázat rodičům jak inspirovat vlastní děti k četbě knih, jak podporovat čtení, jak ukázat dětem, že čtení nemusí být nudné, ale může být zajímavé a atraktivní.
Dalším cílem bylo seznámení rodičů s pojmem čtenářská gramotnost a jeho současným obsahem, který již nezahrnuje jen samotnou schopnost číst a sní související „klasický obsah“ tohoto pojmu, ale např. i kritické myšlení, práci s textem a jeho intepretaci a další atributy, které s sebou přinesl pokrok lidstva v posledních několika desetiletích.
Jako vhodné a zajímavé knihy byly představeny např: :
Vojtěch Matocha - Prašina
Galina Miklínová - Cílovníci
Uri Orlev - Ostrov ptačích ulic
Z oblasti literatury populárně-naučné a naučné to pak byly např.:
Průvodce historií očima odvážných holek
Kluci, kteří změnili svět
Příběhy pozoruhodných dětí
Po přednášce následovala diskuze. V rámci akce bylo akcentováno i téma rovných příležitostí a to formou představení knih pro děti se SVP.
Nedílnou součástí byl i doprovodný program o který se postaraly pracovnice NZDM CoolNa z Žatce, které se dětem, které nejevily zájem o představované knihy věnovaly ve vedlejší místnosti. Jako pověstnou „třešničku na dortu“ s sebou přivedly pracovnice CoolNy i kouzelníka.
Všichni účastníci hodnotili akci jako velmi přínosnou a podobnou akci by i v budoucnu rádi přivítali.