Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis ze semináře "Jak na distanční výuku matematiky" 13.4.2021

28.4.2021:
Seminář s názvem "Jak na distanční výuku matematiky" se konal dne 13.4.2021 od 8:00 do 15:00 hod. na platformě ZOOM.

 

Cíl semináře: Praktické využití aplikací a programů využitelných při distanční výuce matematiky

Anotace: Účastník webináře získá znalosti o způsobu práce s formou práce s různým prostředím vhodným k distanční výuce (Jitsi Meet, Zoom, MS Teams, Google Apps EDU) s ohledem na výuku matematiky. Seznámí se s výhodami a nevýhodami, která jednotlivá prostředí mají.

Účastníci získají informace a prakticky si vyzkouší tvorbu online materiálů v programu GeoGebra a její sdílení během vyučovacího procesu na dálku, naučí se vytvořit online dokumenty s matematickými symboly, testy a zábavná cvičení (např. Nearpod) a seznámí se s webovými stránkami, které podporují distanční výuku matematiky.

Téma distanční výuky je v dnešní době více než aktuální – tento seminář byl zrealizován na základě poptávky pedagogů z regionu, kteří potřebovali pomoci právě s přípravami distanční výuky matematiky a zároveň chtěli být informováni o tom, které aplikace a nástroje je možné pravidelně využívat.

Po krátkém představení lektorka sdělila šikovné klávesové zkratky, které je velmi efektivní využívat.

Byly zmíněny a detailně popsány následující aplikace:

  • KAHOOT – aplikace hlavně na kvízy, používá ji hodně učitelů, velkou výhodou je spousta vytvořených kvízů. Byl dán dostatečný prostor k tomu, aby se účastníci s celou aplikací seznámili a naučili se s ní pracovat. Vyzkoušeli si již připravené kvízy a zároveň se naučili vytvořit kvízy vlastní.
  • MATH INPUT PANEL -  je skvělá aplikace od Windows, která vám umožní používat vstupní zařízení, jako jsou dotykové obrazovky, externí digitizéry nebo dokonce myš, k psaní matematických vzorců, které jsou automaticky rozpoznávány a mohou být vloženy do různých typů dokumentů. Vzorce, které píšete do Math Input Panel, se vkládají do dokumentů ve zcela editovatelné podobě, takže s výstupem můžete pracovat stejně, jako byste upravovali jakýkoli typ textu.
  • Různé verze TABULÍ – Whiteboard od Microsoftu – dají se vytvořit přípravy předem, Google Jamboard, Whiteboard.fi – každý žák si pracuje na své vlastní tabuli, Classkick – víc možností, žák pracuje na vlastní tabuli + učitel má možnost do toho vstoupit, Collboard – vícero nástrojů např. pro tvorbu pozadí. Classroom Screen – dílčí aplikace pro učitele (časovač, stopky, hodiny, semafor, kostky, texty, malování).
  • NEARPOD – nejlepší stránky pro distanční výuku (prezentace, vkládání aktivit – kvízy, otevřené, uzavřené otázky, pexeso, namaluj). Vše se dá míchat dohromady, najednou je možné vidět všechny při aktivitě. Dá se vložit výuka, připojit různé webové stránky. Jedná se o multiplatformní aplikaci, která umožňuje vést interaktivní výuku formou prezentace – lekce, obohacené o multimédia a aktivity žáka. Využití ve výuce může probíhat např. takto: každý žák má svůj tablet, telefon, počítač připojený prostřednictvím internetu k lekci, učitel následně řídí průběh i obsah výuky. Dostatek času bylo věnováno seznámení se a ozkoušení celé aplikace. Dají se přímo do ní vložit i další aplikace, z těch nejdůležitějších je to např. PHET simulation – různé fyzikální, chemické, matematické pokusy či PDF VIEWER – žáci si mohou prohlédnout pdf soubor i si ho stáhnout.
  • Různé další zajímavé a přínosné stránky:

REALISTICKY.CZ – kompletní příprava na výuku, hl. II. st.; výborně udělaná příprava – jak výuka, tak příklady.

MATIKA.IN – pro I. i II. st., vychází z Hejného matematiky

ZLATKA.IN – jediné stránky na finanční gramotnost, které jsou dělány opravdu jednoduše

MATH PLAYGROUND – matematika je esenciální podstatou her; hlavně pro I. st.

LUŠTĚNKY – I. st.

ONLINECVICENI.CZ

THATQUIZ.ORG – jedny z nejlepších stránek

GEOTEST.GEOMETRY.CZ – jedny z mála stránek, kde se dají zadávat konstrukční úlohy, postaveno na platformě GeoGebry

SKOLAKOV.EU – jedny z nejvíce využívaných stránek

UMIMEMATIKU.CZ – další z pěkných stránek

SKOLASNADHLEDEM.CZ

GEOGEBRA.ORG – hlavně GeoGebra klasik 5, obrovské množství materiálu

QUIVERVISION – omalovánky – spojitost s matematikou tam sice není, ale po vymalování a naskenování na aplikaci stránky ožijí

 

Seminář byl velmi pěkný, zajímavý, interaktivní, všichni si odnesli spoustu podnětných rad a informací a také spoustu tipů pro distanční výuku. Všichni ho hodnotili na výbornou.

Přílohy :

Článek vyšel : 28.4.2021, počet zobrazení : 615 (615 tento měsíc)