Vzdělávání na Podbořansku a Žatecku

Informační portál projektů MAP Podbořansko-Žatecko

Aktuality

Projekt

Výstupy projektu

Aktuality: Aktuality projektu

Zápis ze semináře na téma – aktivity ve výuce cizích jazyků 21.2.2024

26.2.2024:
Seminář na téma – aktivity ve výuce cizích jazyků pod vedením lektorky Mgr. Jany Hrůzové se uskutečnil dne 21. 2. 2024 od 16:00 hodin v prostorách Základní školy Žatec, Petra Bezruče 2000, 438 01 Žatec.

 

Program semináře:

 

  1. Zahájení, úvodní slovo

  2. Výměna dobrých zkušeností – Mgr. Jana Hrůzová – aktivity ve výuce cizích jazyků

  3. Různé, diskuse

Průběh semináře:

Ad. 1 Na začátku setkání Mgr. Veronika Kozlerová všechny přítomné přivítala na semináři, který volně navazoval na právě ukončenou pracovní skupinu a představila program lektora, který se poté ujal slova.

Ad. 2 V tomto bodě programu lektorka představila spousty činností, které je možné zapojit do výuky cizích jazyků. K procvičení tvorby otázek měla na tabuli připravené názvy měst, vlastní jména, čísla apod. a vyzvala členy k tvoření otázek tak, aby odpovědí bylo vždy to dané slovo z tabule. Sdělila možnost využití do různých témat a zdůraznila, že aktivita se ve výuce osvědčila a je žáky oblíbená. 

Další zmíněnou aktivitou bylo „ohýbání lístečků“. Žáci při této činnosti tvoří věty interaktivní a poutavou formou. Princip je založen na tomto postupu: Někdo má napsat modální sloveso, někdo definovaný čas a lísteček si posílají po směru hodinových ručiček. Každý doplní své. Žáci musí reagovat na neplánovanou situaci při skladbě věty a zároveň musí aktivně spolupracovat. 

Kromě uvedených hlavních doporučení byla dále zmíněna vhodná aktivita na procvičování souvětí…Kdybych měl, tak bych…, jež je pro žáky velmi zábavné a probouzí jejich zájem při vyučování. A mimo jiné byla pozornost věnována i dalším doporučením na obohacení hodiny, např.: „obchodování“ s nepravidelnými slovesy, běhací diktát, lodě (souřadnice – opakování abecedy, čísel), Bingo, využití sluchátek k odbourání studu.

Ad. 3 Členové diskutovali na téma pomůcky, co by rádi využili v hodinách cizích jazyků. Kam by bylo vhodné vycestovat se žáky do zahraniční apod. Dále diskuse směřovala směrem k tomu, že by bylo potřeba více hodin konverzace, že někteří žáci chtějí mluvit, ale nemají nadání a tzv. „papouškují“ to, co se naučili nazpaměť. Diskutovalo se také na téma klasifikace v hodinách cizích jazyků.

V rámci závěrečného bloku byly shrnuty a pozitivně hodnoceny především nápadité aktivity směřující k oživení výuky cizích jazyků tak, aby se povedlo více zapojit žáky k činnosti v hodině, které představila Mgr. Jana Hrůzová. Seminář byl tímto ukončen s pozváním k dalším setkáním, která budou bohatá na přínosné informace a zkušenosti.

Přílohy :

Galerie :

Článek vyšel : 26.2.2024, počet zobrazení : 112 (112 tento měsíc)