Program semináře:
Zahájení, úvodní slovo
Výměna dobrých zkušeností – Mgr. Monika Čechurová, Ph.D. – novinky a plánování – Přírodovědné centrum v Žatci
Různé, diskuse
Průběh semináře:
Ad. 1 Na začátku setkání Mgr. Veronika Kozlerová všechny přítomné přivítala na semináři a představila hosta, paní Čechurovou z Technického klubu Žatec, která již v minulosti účastníkům pracovní skupiny prezentovala služby a aktivity dostupné v technickém klubu. Důraz byl kladen na novinky a rozvoj projektu "Věda na kouli".
Ad. 2 Paní Čechurová představila dva hlavní projekty - "Věda na kouli" a "Digitárium", které jsou zaměřeny na interaktivní a živě moderované pořady pro děti a mládež. Tyto pořady se věnují široké škále témat, od ekologie a globálního oteplování po stravování a sociální témata. Cílem je předat důležité informace zábavnou a přístupnou formou, s důrazem na praktické poučení a rozšíření vědomostí.
Ad. 3 Přestože byla prezentace hosta vyčerpávající a pokryla všechny klíčové aspekty projektu, diskuse nebyla příliš rozvinutá kvůli komplexnosti a obsáhlosti podaných informací. Účastníci semináře vyjádřili pozitivní ohlas na prezentovaný obsah a uznali hodnotu technického klubu a jeho programů pro rozvoj polytechnického vzdělávání.
Závěry a doporučení:
Z prezentace a následné diskuse vyplynula jednoznačná podpora projektů "Věda na kouli" a "Digitárium" a zdůraznila význam těchto projektů pro podporu polytechnického vzdělávání. Díky interaktivním a živě moderovaným pořadům je možné u dětí a mládeže rozvíjet zájem o vědu a techniku, přičemž se klade důraz na praktické poučení a zábavnou formu předávání informací. Je nezbytné, aby informace o těchto významných vzdělávacích zdrojích byly rozšířeny mezi pedagogy, rodiče a širokou veřejnost, aby se maximálně využil jejich potenciál pro obohacení polytechnického vzdělávání.
Seminář byl ukončen s díky všem účastníkům za jejich zájem a angažovanost. Vyjádřen byl i závazek k pokračující podpoře rozvoje polytechnického vzdělávání a k další spolupráci s Technickým klubem Žatec.