Cíl setkání: navazující aktivita na první setkání, které proběhlo pouze s OSPODem. Cílem akce je vzájemné představení a nakontaktování škol a dalších aktérů sítě služeb pro ohrožené děti a jejich rodiny a nastavení vzájemné spolupráce při poskytování pomoci za použití konkrétních příkladů/kazuistik.
Účelem setkání pro školy je získat přehled o aktérech sítě služeb - na koho se mohou v jakých případech obrátit, kdo, jak a s čím může rodině pomoci.
Tato akce navazovala na setkání škol s organizací OSPOD, které se konalo v únoru letošního roku. Cílem bylo uspořádat společné setkání škol, služeb pro ohrožené rodiny s dětmi a OSPODu, kde se nastaví vzájemná spolupráce a pojmenuje se, kdo se může s čím na koho obrátit. Zároveň bude vytyčena kompetence jednotlivých stran. Ze služeb byly pozvány Vavřinec, z.s., Charita Most, Spirála, Sociální centrum pro rodinu, z.ú., Úřad práce a Dyáda.
Před tím, než dítě převezme OSPOD, je dobré vyzkoušet nějakou prevenci – představit školám možnosti, co by se s danou problematikou dalo dělat.
Modelovým příkladem byla kazuistika, jak konkrétní, tak smyšlená, na které se demonstrovaly konkrétní postupy. Byly nastíněny problémy, potřeby i možná řešení.
Řešily se takové problémy jako alkohol, rozpad rodiny, chybějící vlastní bydlení, psychické problémy dítěte – v tom případě potřebami dítěte je mít oba rodiče, potřeba klidu, pocitu bezpečí jak pro dítě, tak pro rodiče, potřeba bydlet, prožívat dětství.
Dalším příkladem bylo dítě bydlící s matkou samoživitelkou, bez otce, bydlící na vesnici – špatná doprava, matka bez pracovního poměru, nedostatek peněz, přítomnost dluhů, dítě je bez svačin, obědů, bez možnosti chodit na kroužky – potřebami jsou vzdělání pro dítě, sociální kontakt, svačiny, obědy, kroužky, dostatek financí v domácnosti, mít kompetentní matku, která komunikuje se školou, nastavení režimu.
Posledním příkladem bylo dítě v psychické nepohodě, kterému se zhoršil prospěch ve škole, v rodině je fyzické násilí, alkohol, finanční závislost matky na otci – potřebami je zlepšení psychického stavu dítěte, jeho zlepšení prospěchu ve škole, bezpečí domova, finanční nezávislost matky, mít milující rodiče, kteří jsou v pohodě.
Důležité je poradenství, jako první krok, který může rodinám pomoci. Jednotlivé organizace se vyjadřovaly k tomu, co by mohly pro dané případy nabídnout, jaké mají preventivní programy, jaké by byly postupné kroky pomoci. To bylo také cílem tohoto setkání – aby školy získaly přehled, kdo jim s čím může pomoci a vnímaly OSPOD jako organizaci, která nabízí řešení, když už selže všechno ostatní. V rámci poradenství je na stejné úrovni jako ostatní organizace nabízející služby pro rodiny s dětmi.
Z této spolupráce by bylo skvělé, kdyby vzešla potřeba škol mít svého vlastního sociálního pracovníka, který dokáže být spojovacím článkem mezi rodinou, která nespolupracuje a školou.
V průběhu setkání probíhala živá diskuze, kdy zástupci škol pokládali množství doplňujících otázek. Získávali tak ucelený přehled o možných řešeních.
Setkání bylo velmi přínosné pro všechny zúčastněné s pozitivním dopadem na řešení konkrétních případů.
Termín dalšího setkání: dle potřeby po dohodě
Zapsala: Renata Adámková